
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 2.0066 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| Thickness | 1.3462 mm |
| RoHS | Compliant |
Stock: 9429
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08171
Ext.Price$0.08171
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08171 | $0.08171 |
| 10 | $0.04569 | $0.45690 |
| 50 | $0.03179 | $1.58950 |
| 100 | $0.02759 | $2.75900 |
| 500 | $0.02057 | $10.28500 |
| 1000 | $0.01841 | $18.41000 |
| 3000 | $0.01574 | $47.22000 |
